Nakonec zdůraznil, že výběr operace musí být individuální.

Nakonec zdůraznil, že výběr operace musí být individuální.

Novinky WebMD z HealthDay

Zdroje

ZDROJE: Benjamin Hirsh, M.D., ředitel preventivní kardiologie, Northwell Health’s Sandra Atlas Bass Heart Hospital, Manhasset, NY; Mitchell Roslin, M.D., primář, chirurgie obezity, Lenox Hill Hospital, New York City;; University of Michigan, tisková zpráva, 8. ledna 2020 Copyright © 2013-2020 HealthDay. Všechna práva vyhrazena.

Autor: Amy Norton Reportér Dne zdraví

STŘEDA, 15. ledna 2020 (Zprávy dne zdraví) – Lidé zvažující operaci obezity musí hodně přemýšlet, včetně konkrétního postupu, který chtějí. Nyní rozsáhlá studie zjistila, že jedna operace je spojena s vyšší mírou hospitalizace v následujících letech.

Při pohledu na lékařské záznamy od více než 33 000 amerických pacientů výzkumníci zjistili, že ti, kteří podstoupili bypass žaludku, měli v příštích pěti letech vyšší míru hospitalizace než pacienti, kteří podstoupili rukávovou gastrektomii.

Pacienti s bypassem měli také tendenci potřebovat více břišních operací a dalších invazivních postupů.

Zjištění nejsou překvapivá, uvedli odborníci. Gastrický bypass je složitější chirurgický zákrok než gastrický rukávový přístup a předchozí studie poukazovaly na vyšší riziko komplikací.

Ale ve srovnání s "exploze" Výzkumu účinnosti chirurgického zákroku zaměřeného na hubnutí se poměrně málo zabývalo nevýhodami, řekla Dr. Anita Courcoulas, která vedla novou studii.

"Stejně tak je důležité publikovat studie o nepříznivých výsledcích," řekl Courcoulas, profesor chirurgie na University of Pittsburgh School of Medicine. "Chceme pacientům poskytnout informace o obou stranách rovnice rizika a přínosu."

To neznamená, že žaludeční návleky jsou lepší volbou. Na "výhoda" Courcoulas řekl, že žaludeční bypass obvykle podněcuje další hubnutí.

Takže při rozhodování o postupu jsou podle ní klíčové hodnoty a preference pacientů.

Ve Spojených státech jsou žaludeční bypass a sleeve gastrektomie dvě nejběžnější operace používané k léčbě těžké obezity. Obojí mění anatomii trávicího systému a omezuje množství jídla, které může člověk sníst, než se začne cítit sytý.

Během bypassu žaludku chirurgové oddělí horní část žaludku od zbytku a vytvoří malý váček, který se poté připojí k tenkému střevu – obejde většinu žaludku. Výsledkem je, že lidé méně jedí a tělo absorbuje méně kalorií. Podle Americké společnosti pro metabolickou a bariatrickou chirurgii (ASMBS) tato přesměrovaná doprava také mění funkci hormonů hladu ve střevech.

Pokračování

Pro srovnání, rukávová gastrektomie je jednodušší: Chirurgové odstraní velkou část žaludku a přemění ho na tubulární vak, který pojme mnohem méně potravy. Stejně jako bypass mění aktivitu střevních hormonů.

Lidé v průměru shazují více kil bypassem. Studie z roku 2018 na 46 000 pacientech zjistila, že pacienti s bypassem ztratili během pěti let v průměru jednu čtvrtinu své výchozí hmotnosti. To ve srovnání s 19 % mezi pacienty s rukávovou gastrektomií.

Dr. Matthew Hutter je prezidentem ASMBS a odborným asistentem chirurgie na Harvard Medical School.

Řekl, že oba postupy jsou obecně bezpečné. A tím, že podnítí podstatný úbytek hmotnosti, oba mohou zlepšit zdravotní stavy, jako je cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak a spánková apnoe.

Pro Huttera byly výsledky "nepřekvapující." Řekl však, že nabízejí užitečné informace pro lékaře a pacienty k diskusi. Nakonec zdůraznil, že výběr operace musí být individuální.

"Mělo by se jednat o informované rozhodnutí založené na podrobné diskusi se svým lékařem," řekl Hutter.

Zjištění byla zveřejněna 15. ledna Ordinace JAMA. Jsou založeny na 33 560 pacientech, kteří podstoupili operaci v některém z 10 center v USA. O něco více než polovina měla bypass žaludku a zbytek měl rukávovou gastrektomii.

Během pěti let bylo hospitalizováno 38 % pacientů s bypassem oproti 33 % pacientů s rukávem. Podobně asi 12 % pacientů s bypassem potřebovalo operaci břicha nebo invazivní (nikoli však chirurgický) zákrok. Výsledky ukázaly, že ve srovnání s 9 % pacientů s rukávy.

Téměř 16 % pacientů s bypassem navíc podstoupilo endoskopii – kdy lékaři zavedli hadičku do těla, aby mohli podrobně studovat vnitřní tkáň. Pouze polovina pacientů s žaludečními návleky potřebovala endoskopii.

Existují však otázky. Vědci neměli žádné informace o důvodech těchto hospitalizací a postupů. A Courcoulas řekl, že nemusí nutně souviset s chirurgickými problémy.

Někteří lidé, jak poznamenala, mohli mít například opravy kýly nebo náhrady kolene kvůli dlouhodobé artritidě.

Hutter poznamenal další věc. "Nebylo zde žádné srovnání s [těžce obézními] lidmi, kteří nepodstoupili bariatrickou operaci," řekl.

Pokračování

Není tedy jasné, zda bariatrická chirurgie skutečně zvýšila potřebu pacientů na procedury.

Co je ale důležité, řekl Courcoulas, že pacienti mají představu o tom, jak by jejich lékařská péče mohla vypadat v letech po operaci na snížení hmotnosti. Dodala, že je zapotřebí více studií, aby bylo možné sledovat výhled po pěti letech.

Novinky WebMD z HealthDay

Zdroje

ZDROJE: Anita Courcoulas, M.D., M.P.H., profesorka, chirurgie a vedoucí minimálně invazivní bariatrické chirurgie, University of Pittsburgh Medical Center; Matthew Hutter, M.D., prezident Americké společnosti pro metabolickou a bariatrickou chirurgii a odborný asistent chirurgie, Harvard Medical School, a chirurg, Massachusetts General Hospital, Boston; 15. ledna 2020Ordinace JAMA Copyright © 2013-2020 HealthDay. Všechna práva vyhrazena. Autor: Steven Reinberg Reportér Dne zdraví

ČTVRTEK, 9. ledna 2020 (Zprávy dne zdraví) – Pohodlí a nižší ceně zpracovaných potravin je těžké odolat. Ale hotová jídla a svačiny dělají Američany obézními a nezdravými, naznačuje nová studie.

Jak více lidí jí levnější zpracované potraviny, tloustnou, řekl výzkumník Leigh Frame z George Washington School of Medicine and Health Sciences ve Washingtonu, D.C.

Frame a kolega analyzovali trendy v jídle ve Spojených státech, přičemž se zaměřovali nejen na kalorie, ale i na vliv zpracování.

"Když srovnáme americkou stravu se stravou těch, kteří žijí v „modrých zónách“ – oblastech s populací dožívající se 100 let bez chronických onemocnění – rozdíly jsou výrazné," řekla v univerzitní tiskové zprávě.

"Mnoho potravinových trendů, které jsme zkoumali, je přímo spojeno s rychlým životním stylem v USA, který přispívá k epidemii obezity, které nyní čelíme," dodal Frame, výkonný ředitel univerzitního Kanceláře integrativní medicíny a zdraví.

Potraviny nejvíce spojené s přibíráním na váze? Zahrnují bramborové lupínky, cukrem slazené nápoje, sladkosti a dezerty, rafinované obiloviny, červené maso a zpracované maso, uvedli vědci. Nižší váhový přírůstek a hubnutí souvisí s celozrnnými výrobky, ovocem a zeleninou.

Američané dostávají příliš málo vlákniny a více potravinářských přísad, jako jsou emulgátory a gumy, zjistili vědci.

Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že emulgátory ve zpracovaných potravinách mění mikrobiom (společenstvo mikroorganismů v těle), zvyšují hladinu cukru v krvi, způsobují nadměrný hlad, zvyšují hmotnost a poškozují játra, uvedli autoři studie.

Pokusy na lidech zjistily, že ultra zpracované potraviny snižují pocit plnosti, způsobují rychlejší stravování, zhoršují záněty a cholesterol a vedou k přibírání na váze, dodal tým.

Na druhou stranu lidé, kteří jedí méně masa a více potravin s vysokým obsahem vlákniny a minimálně zpracovaných potravin, trpí méně chronickými nemocemi a obezitou. Vyšetřovatelé také zjistili, že mají tendenci žít déle zdravěji.

"Namísto pouhého léčení příznaků obezity a souvisejících nemocí léky, musíme zahrnout úsilí o využití potravy jako léku," Řekl Frame.

Chronické onemocnění ve vyšším věku je silně ovlivněno životním stylem a stravou, vysvětlila.

"Snížení obezity a chronických onemocnění v USA bude vyžadovat omezení zpracovaných potravin a zvýšení příjmu celé zeleniny, luštěnin, ořechů, ovoce a vody," Řekl Frame. "Poskytovatelé zdravotní péče musí také klást důraz na medicínu zaměřenou na životní styl a překročit rámec „pilulky pro nemocné“."

Zpráva byla nedávno zveřejněna v časopise Současné možnosti léčby v gastroenterologii.

Novinky WebMD z HealthDay

Zdroje

ZDROJ: Univerzita George Washingtona, tisková zpráva, 6. ledna 2020 Copyright © 2013-2020 HealthDay. Všechna práva vyhrazena.

Autor: Amy Norton Reportér Dne zdraví

ÚTERÝ, 29. září 2020 (Zprávy ke Dni zdraví) — Stále více lidí se obrací na "přerušovaný půst" zhubnout, ale porota stále neví, zda tato taktika funguje.

V nové klinické studii vědci zjistili, že jeden typ přerušovaného půstu pomohl dospělým s nadváhou a obezitou shodit pár kilo během 12 týdnů. Ale nevedli si o nic lépe než srovnávací skupina, která jedla, kdy chtěla.

Zjištění jsou v rozporu s některými nedávnými studiemi, které naznačují, že diety jsou účinné. A výzkumníci řekli, že to není konečné slovo o přerušovaném půstu.

Za prvé, podle Kristy Varadyové, profesorky výživy na University of Illinois v Chicagu, je pro mnoho lidí tato taktika snadno sledovatelná.

A to je podle ní plus, protože trvalé hubnutí vyžaduje udržitelné změny životního stylu.

Varady, která nebyla zapojena do nové studie, provádí svůj vlastní výzkum přerušovaného půstu – konkrétně verze známé jako časově omezené stravování. Poskytuje lidem omezené časové okno na jídlo každý den.

V nedávné studii Varadyho tým zjistil, že dieta pomohla lidem zhubnout asi 3 % jejich počáteční hmotnosti během osmi týdnů. Naproti tomu lidé, kteří zůstali u své obvyklé stravovací rutiny, neviděli žádnou změnu.

Princip časově omezeného stravování je jednoduchý: Lidé nemusí měnit to, co jedí, ale jednoduše se omezí na stolování mezi určitými hodinami.

"Existuje přirozené omezení kalorií, ke kterému dochází pouhým sledováním hodin," řekl Varady. "Zdá se, že se to lidem líbí, protože je to jednoduché. Neexistuje žádné počítání kalorií a nemusíte kupovat žádné speciální potraviny."

Ale to, že se vám něco líbí, neznamená, že je to efektivní. A navzdory oblibě diet hladového typu je teprve nedávno začaly studie testovat.

Nový proces, zveřejněný online 28. září Vnitřní lékařství JAMA, je nejnovější.

Pro tuto studii vědci náhodně přidělili 116 dospělým s nadváhou nebo obezitou, aby buď drželi časově omezenou dietu po dobu 12 týdnů, nebo se drželi svých obvyklých stravovacích návyků. Časově omezená skupina měla jíst pouze mezi polednem a 20:00.

Pokračování

Nakonec tito účastníci zhubli v průměru asi 2 kila. Ale lidé, kteří zůstali u své obvyklé rutiny, také trochu zhubli – což znamenalo, že mezi těmito dvěma skupinami nebyl žádný statisticky významný rozdíl.

Vědci pod vedením doktora Ethana Weisse z Kalifornské univerzity v San Franciscu uznali, že jejich zjištění jsou v rozporu s některými předchozími výzkumy. Potenciální důvod, spekulovali, je, že 8hodinové časové okno na jídlo bylo "není optimální."

Varady ve své studii testovala 4- a 6hodinové okno. Oba byly podobně účinné při hubnutí.

Poznamenala, že účastníci nové studie nesledovali, co jedli – což ve studijním prostředí ponechává nezodpovězené otázky. Neexistuje způsob, jak zjistit, zda lidé provedli nějaké změny v příjmu kalorií nebo živin.

Jennifer Bruning je registrovaná dietoložka a mluvčí Akademie výživy a dietetiky. Zjištění ji nepřekvapilo.

Jednoduše řečeno lidem, aby jedli mezi polednem a 20:00. — bez jakékoli kontroly porcí nebo jiných dietních doporučení — "nemusí to být nejlepší způsob, jak vyvolat hubnutí," řekl Bruning.

A v klinické studii jsou lidé náhodně přiřazeni k dietě, která se jim může nebo nemusí líbit. Bruning poukázal na to, že ve skutečném světě by lidé obecně volili přerušovaný půst, protože je to lákalo, a přizpůsobili by časové okno jídla tak, aby odpovídalo jejich životnímu stylu.

"Pokud vás přerušovaný půst láká svou jednoduchostí," Bruning řekl, "může ji bezpečně podstoupit většina lidí."

Dodala však, že někteří lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti a nejprve se poradit se svými lékaři – včetně těch, kteří užívají časově citlivé léky, které je třeba užívat s jídlem; lidé s cukrovkou; a lidé s anamnézou poruch příjmu potravy.

A bez ohledu na to, jaký stravovací plán si člověk vybere, řekl Bruning, cíle v oblasti hubnutí by neměly jít na úkor správné výživy.

Varady souhlasil s tím, že v zájmu celkového zdraví by lidé měli dávat pozor na to, co jedí, nejen kdy.

Řekla také, že jako každá dieta, ani časové omezení není pro každého, ani nemá zápory.

Během prvního týdne nebo dvou, řekla, mohou lidé dostat bolesti hlavy, závratě a nevolnost – a varicobooster a štítná žláza někteří to vzdají.

Novinky WebMD z HealthDay

Zdroje

ZDROJE: Krista Varady, PhD, profesorka, výživa, College of Applied Health Sciences, University of Illinois v Chicagu; Jennifer Bruning, MS, RDN, LDN, mluvčí, Academy of Nutrition and Dietetics, Chicago;Vnitřní lékařství JAMA, 28. září 2020, online Copyright © 2013-2020 HealthDay. Všechna práva vyhrazena.

11. prosince 2014 — Více než 2 roky si Jeanne Roach našla místo u otevřeného počítačového terminálu v e-kavárně v komunitě důchodců Villa Gardens v Pasadeně v Kalifornii a dělala „20minutové kruhové cvičení“ pro její mozek.

„Podíváte se na sérii obrázků, pak jsou obrázky odstraněny a zeptáte se: ‚Na kterém obrázku byli muži v klobouku?‘,“ říká Roach, 88, specialista na lidské zdroje v důchodu. „Existují matematické problémy – to, čemu jsme říkali ‚příběhové problémy‘, když jsem vyrůstal. Náhodou mi to šlo docela dobře se slovními hrami, ale ne s matematikou.“

Podle tvůrce her Dakim BrainFitness mají tyto výzvy procvičit šest mentálních dovedností: dlouhodobou paměť, krátkodobou paměť, jazyk, počítání, kritické myšlení a vnímání prostorových vztahů mezi objekty (tzv. vizuoprostorová schopnost).

Dakim je jedním z programů v odhadovaném odvětví s miliardovými dolary, známém jako počítačový trénink mozku. Lumosity, možná nejznámější v oboru, se může pochlubit 50 miliony uživatelů. Někteří hrají zdarma. Jiní si kupují neomezený měsíční nebo roční přístup za 15 $ měsíčně nebo 60 $ ročně. Lumosity a její četní konkurenti slibují zachování nebo zlepšení paměti, mimo jiné mentální dovednosti, a prevenci nebo oddálení mentálního úpadku a dokonce demence.

Ale může to všechno poskytnout videohra?

Pravděpodobně ještě ne, říká Sandra Chapman, PhD. Je hlavní ředitelkou The Center for BrainHealth na Texaské univerzitě v Dallasu. Hry na trénování mozku jsou oblíbené ze stejného důvodu jako pilulky na hubnutí, má podezření. Vypadají jako rychlé řešení.

Školení na počítači vs. Další aktivity

Zatímco výzkum ukazuje, že lidé, kteří hry hrají, se v nich zdokonalují – a mohou v nich dokonce zůstat lepšími dlouho poté, co je přestanou cvičit – je těžší říci, zda hráči fungují lépe i v jiných aspektech života.

Jedna studie sledovala téměř 3 000 starších dospělých po dobu 10 let. Ti, kteří absolvovali počítačový kognitivní výcvik, uvedli méně problémů s vykonáváním činností každodenního života než ti, kteří je neabsolvovali.